Uluslararası piyasalar

Küresel piyasalarda dalgalı görünüm etkisini sürdürürken, bugün veri akışı yönünde oldukça yoğun bir gün olacak. Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) faiz kararı ve Lagarde’ın açıklamaları günün en önemli gelişmesi olacaktır. ECB’nin bu toplantısında 75 baz puan faiz artırımına gitmesi bekleniyor. ECB toplantısının yanında ABD’de 2022/3Ç GSYH rakamı ile kişisel tüketim harcamaları açıklanacaktır. Yurt içinde ise TCMB’nin yılın son Enflasyon Raporu toplantısı gerçekleşecektir.

Açıklanacak Önemli Ekonomik Veriler       

•    10:30 Türkiye – TCMB Enflasyon Raporu Önem: Yüksek

•    15:15 Euro Bölgesi – ECB Faiz Kararı Önem: Yüksek

Türkiye

Hazine ve Maliye Bakanı Nebati, Suudi Arabistan’da düzenlenen 6’ncı Gelecek Yatırım Girişimi Konferansı’na katıldı. Bakan Nebati, “Bu değerli etkinlik kapsamında yapılan görüşmeler ve oturumların, yatırımların ve ekonomik ilişkilerimizin güçlenmesine ve hızlanmasına önemli katkı sağlamasını diliyorum. Evet ama aynı zamanda bu yüzyıl ‘Türkiye Yüzyılı’ olacak” dedi. Resmi Gazete’de yayımlanan konuya ilişkin Cumhurbaşkanı kararıyla kurumlar vergisi kanunun geçici 14. maddesinin 4. fıkrasında değişiklik yapıldı. Kurumların kur korumalı mevduattan elde edilen gelirleri için kurumlar vergisi istisnası yabancı paralar için de uygulanacak. Yurt içinde bugün enflasyon raporu, ekonomik güven endeksi ve dış ticaret rakamları ön planda olacak.

 

Euro Bölgesi

 

Avrupa’da dikkatler Avrupa Merkez Bankası’nın faiz kararıyla AMB Başkanı Christine Lagarde’ın vereceği mesajlara çevrildi. Ekonomistlerin medyan beklentisi, Avrupa’da başta yeni İtalya lideri Giorgia Meloni olmak üzere siyasilerin yükselen muhalefetine karşın faizlerin bir kez daha 75 baz puan artırılacağına işaret ediyor. Para piyasalarında da mevduat faizinin iki katına çıkarak yüzde 1,5’e yükselmesi fiyatlanıyor. AMB’nin faizi yüksek hızda artıracağı beklentisi neredeyse yüzde 10’a ulaşan ve AMB’nin orta vadeli hedefinin 5 katı üstünde yer alan bir enflasyon seviyesine dayanıyor. Ekonomistlere göre faiz artışı hızı aralık ayında 50 baz puana düşecek. AMB’nin gündeminde faiz artışının bankalara yarattığı kar fırsatı ve niceliksel sıkılaşma da olacak.

 

ABD

 

Dün açıklanan verilere göre ABD’de 30 yıl vadeli mortgage (konut kredisi) için ortalama faiz oranı yüzde 7,16 ile 2001’den bu yana en yüksek seviyeye ulaştı. Yeni konut satışları ise Ağustos’taki sürpriz artış sonrası Eylül ayında yüksek faizlerin etkisiyle geriledi. Konut satışlar Eylül’de yıllıklandırılmış bazda yüzde 10,9 düşüşle 603 bin oldu. Ekonomistlerin medyan tahmini 580 bindi. Bugün ABD tarafından gelecek olan büyüme verisi piyasanın gündemini oluşturuyor. Analistler bugün açıklanacak olan büyüme verisinin, son iki çeyrektir ilk kez pozitif olmasını bekliyor. Bunun yanı sıra Fed toplantısı öncesi önemli diğer veriler olan işsizlik başvuruları da bugün, enflasyon verileri ise cuma günü açıklanacak. Bu verilerden herhangi birinin, Fed’in gelecek haftaki karar alma sürecini etkileyip etkilemeyeceği takip edilecek.

Kaynak Gedik Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir