Euro 1

Bu haftanın hikayesi belli oldu gibi , önde gelen merkez bankalarının önümüzdeki aylarda faiz oranlarını yavaşlatmaya başlayabileceklerine dair artan beklentilerle sermaye piyasalarında yükseliş, doların geri çekilmesi ile paritelerde toparlanma ve emtia fiyatlarında artış ve de hazine getirilerinde gerilemenin devam etmesi.

Bu mottoya destek geçen ay Avusturalya MB’nin beklenti altı faiz artışıyla gelmişti dün ise a) Kanada Merkez Bankası’nın 75 baz puanlık artış yerine 50 puanlık beklenenden daha düşük bir oranda faiz artımı yapması b) ABD müstakil ev fiyatlarının Ağustos ayındaki düşüşten sonra yeni ABD müstakil ev satışlarının Eylül ayında da düştüğünü gösteren konut verileri , Fed’in agresif sıkılaştırma döngüsünün ekonomiyi yavaşlatmak için halihazırda çalıştığını da gösterince ve c) ipotek oranları yirmi yılı aşkın bir süredir en yüksek seviyesine ulaşıp, yumuşayan bir ekonomik manzaraya işaret eden artan sayıda! veri yığınına eklenince , Fed’in Aralık ayında benzer büyüklükte ( 75 yerine 50 baz bir faiz artırımına geçeceği beklentilerini körüklemiş durumda.

ABD Doları Endeksi 110’lu seviyeleri terk etmiş durumda ve %0,06 artışla 109,63’den işlem görüyor. Döviz piyasalarında, yatırımcıların Avrupa Merkez Bankası’ndan 75 baz puanlık bir faiz artırımı yapmasını beklemesiyle euro beş hafta içinde ilk kez 1 doların üzerine çıkarak 1.00935 dolarla zirve yaptı, şimdi ise %0,06 değer kaybı ile 1,006’dan işlem görmekte.

Sonuç bu sabahta piyasalar olumlu. Çin hisse piyasaları ise , Başkan Xi Jinping’in yeni liderlik ekibinin ideolojiyi ekonominin önüne koymasından endişe etmesiyle sert satışlar gördükten sonra piyasalardaki toparlanmaya gecikmeli eşlik ederek biraz daha pozitif ayrışmış durumda. MSCI’nin Japonya dışındaki en geniş Asya-Pasifik hisseleri endeksi %1.59 , Avustralya’nın emtia ağırlıklı hisse endeksi %0.81 , Hong Kong’un Hang Seng Endeksi %2,6 artıyken, Japon Nikkei %0,09 düşüşte.

Dolardaki düşüş de altın fiyatlarının yükselmesine yardımcı oldu ve spot altın iki haftanın en yüksek seviyesini 1674’ü gördü şimdi – %0,07 değer kaybı ile 1663’den işlem görmekte. Petrol fiyatlarında da yükseliş devam ediyor. Brent ham petrol vadeli işlemleri, %0.3 artışla varil başına 95.94$’dan ve ABD WTI ham petrolü %0.2 artışla 88.10$’dan işlem görmekte.

Bugünün gündemine baktığımızda ; TCMB “Enflasyon Raporu”, ECB faiz kararı, günün en önemli gündem maddeleri olarak dikkat çekmekte. Yurt içinde diğer takip edilecek gündem maddeleri; ekonomik güven endeksi, dış ticaret, turizm istatistikleri olurken, Yurt dışında ise ABD GSYH, dayanıklı mal siparişleri, Almanya dan GfK verileri ön plana çıkmakta.

MANŞETTE ÖNE ÇIKANLAR

Erdoğan ile gerçekleştirdiği telefon görüşmesinin ardından sosyal medya hesabından açıklama yapan Kristersson, “Hükümetim, NATO üyeliği için Türkiye, İsveç ve Finlandiya arasındaki üçlü muhtırayı yerine getirecek” dedi.

Kurumların yabancı paralarını 2022 yılı sonuna kadar Türk lirası mevduat ve katılma hesaplarına dönüşümünde vergiden müstesna olması kararı 9 aylık bilançoları için de geçerli olacak.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in imzaladığı kararname ile ’dost olmayan’ statüdeki ülkelere bağlı bankaların Rusya’da sermaye ve hisse senedi işlemlerine kısıtlama getirildi.

Biden yönetiminden yetkililerin, yatırımcıların kuşkularındaki artış ve finanas piyasalarda büyüyen riskler nedeniyle Rus petrolüne fiyat sınırı uygulama planlarını küçültmeye, kapsamını daraltmaya zorlandıkları öne sürüldü.

ABD Dışişleri Bakanlığı, İran’da devam eden barışçıl protestoları bastıran ve hapishane suistimalleriyle bağlantısı olan İranlı 14 kişi ve 3 kuruluşa yaptırım uygulandığını açıkladı.

Brezilya Merkez Bankası(BCB), gösterge faiz oranında beklendiği gibi değişikliğe gitmedi. BCB’dan yapılan açıklamaya göre, gösterge konumundaki Selic faiz oranı yüzde 13,75 olarak kaldı. Piyasa beklentisi de faizde değişiklik olmayacağı yönündeydi.

İngiltere’nin araç üretimi yüksek enerji maliyetlerinin, tedarik zincirlerinde devam eden sıkıntıların etkisiyle Eylül ayında yüzde 6 azaldı.

Rosstat verilerine göre Rusya’nın günlük ortalama petrol üretimi Eylül ayında Ağustos ayına göre artış gösterdi.

The Telegraph gazetesinin haberine göre İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, vergi artırımı yapmayı ve kamu harcamalarında büyük kesinti gerçekleştirmeyi değerlendiriyor.

AKBNK-Akbank 2022 yılı 9 aylık konsolide olmayan net dönem karı 38.223.316.000 TL (Önceki 7.342.714.000 TL )

EREGL-ERDEMİR 2022 yılı 9 aylık konsolide net dönem karı 14.830.340.000 TL (Önceki 10.803.781.000 TL )

TAVHL-TAV Havalimanları 2022 yılı 9 aylık konsolide net dönem karı 1.869.175.000 TL (Önceki 852.863.000 TL )

TOASO-TOFAŞ 2022 yılı 9 aylık konsolide net dönem karı 5.064.329.000 TL (Önceki 2.064.430.000 TL)

 

Kaynak A1 Capital
Hibya Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir