Yeni yolculuğun öncüsü Xi Jinping

Çin’in resmi haber ajansı Xinhua dün “Yeni Yolculuğun Öncüsü Xi Jinping” başlıklı bir makale yayımladı. 20 bin Çince karakter içeren bu makale, Çin’in en yüksek lideri Xi Jinping’in devlet yönetimi ve günlük yaşamını aktaran bir profil niteliğinde.

Foto1: Çin Komünist Partisi (ÇKP) 20. Merkez Komitesi 1. Genel Toplantısı’nda tekrar ÇKP Merkez Komitesi Genel Sekreterliği ve Siyasi Bürosu Daimi Üyeliği’ne seçilen Xi Jinping, Beijing’deki Büyük Halk Toplantı Sarayı’nda yerli ve yabancı gazetecilerin karşısına çıktı. (Kaynak: Xinhua)

Kısa süre önce düzenlenen Çin Komünist Partisi (ÇKP) 20. Merkez Komitesi 1. Genel Toplantısı’nda Xi Jinping, tekrar ÇKP Merkez Komitesi Genel Sekreterliği’ne seçildi. Xinhua haber ajansı, gelenek olduğu üzere iktidar partisinin en yüksek lideri için bir profil makalesi hazırladı.

Bu makale, birçok hikaye ve ayrıntılarla Xi Jinping’in gençliği, aile eğitimi, çalışma deneyimleri ve yönetim başarılarını tanıttı.

Foto 2: 1989 yılında Fujian eyaletinin Ningde bölgesindeki ÇKP Komitesi Sekreteri olan Xi Jinping, bini aşkın memurla bir su işleri projesinin şantiyesindeki çalışmalara katılıyor. (Kaynak: Xinhua)

Makalede, Çin Halk Cumhuriyeti’nin kurulmasından sonra doğan ÇKP Genel Sekreteri Xi Jinping’in, Cumhuriyet’in kuruluşu ve gelişmesinden büyük gurur duyduğuna, kendisini reform ve dışa açılma davasına adadığına, Çin’in uzun vadeli gelişmesi için sistematik plan yapıp halklara öncülük ettiğine işaret edildi. Halklardan büyük destek alan Xi’nin yurt dışındaki araştırmacılar ve siyasetçilerin de övgülerini kazandığı belirtildi.

Foto 3: 13 Temmuz 2022’de Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi’nin merkezi Urumçi’deki bir yerleşim bölgesine ulaşan Xi Jinping, el sallayarak yerel halkları selamlıyor. (Kaynak: Xinhua)

Makale, Xi Jinping’in göreve geldiği 10 yıl önce Çin’in artık dünyanın 2. büyük ekonomisi olduğu, ancak yolsuzluk, çevre kirliliği ve zengin ile fakir uçurumu gibi sorunlarla karşı karşıya kaldığını hatırlatıyor. Xi, derhal ÇKP’yi ciddiyetle yönetme ilkesini uygulamaya koydu ve iktidar partisinin imajını yeniden şekillendirdi. Xi, Çin’deki demokrasinin tüm süreçte halk demokrasisi niteliğinde olduğuna ve halkın sorunlarını çözmeyi amaçladığına dikkat çekti. Anayasa önünde yemin eden ilk cumhurbaşkanı olarak, Xi Jinping’in teşvik ettiği yasalara bağlı devlet yönetiminin ülkenin tarihinde derin bir devrim özelliği taşıyor. Xi Jinping, Halk Merkezli Gelişme amacıyla inovatif, koordineli, yeşil, açık ve paylaşıma dayalı yeni kalkınma konseptini ortaya koydu.

Foto 4: 17 mart 2018’de, Çin’in en yüksek yetki organı Çin Ulusal Halk Meclisi’nin yapılan genel toplantısında Xi Jinping, Çin Cumhurbaşkanı ve Çin Merkezi Askeri Komisyonu Başkanı olarak seçildi. Xi, Anayasa önünde yemin ediyor. (Kaynak: Xinhua)

Xinhua ajansının makalesinde, Xi Jinping’in yurt içinde ve dışındaki risk ve sorunlara karşı gösterdiği sabır, cesaret ve dayanıklılığı canlandırılarak, Xi Jinping’in ülküsünden asla vazgeçmediği belirtildi.

Foto 5: 10 Mart 2020’de, Xi Jinping, COVID-19 salgınından ciddi şekilde etkilenen Hubei eyaletinin merkezi Wuhan’a gidip salgınla mücadele çalışmalarını inceledi. Xi, Yeni Kent mahallesinde ev karantinasında olan mahalle sakinlerini el sallayarak selamlıyor. (Kaynak: Xinhua)

Makalede ayrıca, Xi Jinping’in yurt dışına yaptığı ziyaretler, katıldığı uluslararası toplantılar, ortaya koyduğu inisiyatifler gözden geçirildi. Xi Jinping, insanlığın medeniyetlerindeki çeşitliliği takdirle değerlendirerek, tüm medeniyetlerin uyum içinde bir arada yaşaması gerektiğini dile getirdi. Ortaya koyduğu insanlığın kader ortaklığı ÇKP Tüzüğü ve Çin Anayasası’nın yanı sıra, Birleşmiş Milletler’in önemli belgelerine yazıldı.

Foto 6: 3 Haziran 2013’te, Kosta Riga’yı ziyaret eden Xi Jinping ve eşi Prof. Peng Liyuan, yerli bir çiftçinin evini ziyaret edip sohbet ediyor. (Kaynak: Xinhua)

Makaleye göre, Xi Jinping’in liderliğindeki Çin tarzı modernizasyon, insanlığın gelişme sürecindeki çeşitli sorunların çözümü için Çin zekasını sunmuştur ve insanlığın yeni bir medeniyet biçimi yaratılmıştır. Xi Jinping’in gelişme perspektifine göre, 2035 yılına gelince dünyanın en büyük gelişmekte olan ülkesi Çin’de ilk etapta modernizasyon gerçekleştirilecek. Böylece Çin kendine özgü tarzla dünyanın modernleşme sürecinde büyük başarıyı elde edecek. Bu da aynı zamanda, ÇKP’nin insanlığın gelişme davasına yaptığı en büyük katkı olacaktır.

Foto 7: 4 Eylül 2018’de, Çin-Afrika İşbirliği Forumu’nun Beijing Zirvesi Büyük Halk Toplantı Sarayı’nda düzenlendi. Xi Jinping ve forumun eş başkanı Güney Afrika Cumhurbaşkanı Matamela Cyril Ramaphosa toplantıya eşbaşkanlık etti. (Kaynak: Xinhua)

Makalenin sonunda şuna dikkat çekildi: Çin tarzı modernizasyonla Çin milletinin yeniden yükselişini gerçekleştirme ve insanlığın kader ortaklığı konseptiyle kalıcı barış, evrensel güvenlik, ortak refah, açıklık ve hoşgörü, temiz ve güzel dünyanın inşasını ilerletme yolculuğu başlamıştır. Çin klasiklerinden bir eserin cümlesiyle sona eren makalede, yolculuğun uzun ve meydan okumalarla dolu olmasına rağmen sabit ve kararlı adımlarla hedefe ulaşılacağı ifade edildi.

Kaynak: Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir