Fx piyasalar

USD/TRY: Bu hafta yurtdışında zayıf gelen veriler piyasalarda faiz artışlarına yönelik tepe beklentilerini artırıyor. Bununla birlikte Avrupa’da enerji fiyatlarındaki baskı da buna destek veriyor. Öte yandan, Alphabet ve Microsoft’un beklentileri karşılamayan 3. çeyrek finansal sonuçları bu sabah ABD vadelilerinde etkisini hissettirse de genel risk algısında bir bozulma yok. EURUSD paritesi 1,0 seviyesine doğru hareketi sürüyor. Yurtdışında bugün ABD’de Eylül ayına ilişkin yeni konut satışları yayımlanacak. Yurtdışı piyasalardaki iyimserlikle birlikte ülke risk primimizin (5 yıllık CDS) de 700 baz puan altına iyileştiğini izliyoruz. Ancak, Dolar/TL’de sınırlı da olsa yükseliş eğilimi devam ediyor.  Bir süredir 18,60’ın hafif altında hareket eden Dolar/TL’nin bu sefer söz konusu seviyenin hafif üzerinde kalma eğilimi gösterdiğini izliyoruz. Teknik olarak, 18,60’ın üzerinde kalındıkça 18,6470 ardından 18,68 seviyeleri test edilebilir. Aşağıda ise 18,5550 destek konumunda.

EUR/USD: Fed’in Aralık’ta 75 baz puan yerine 50 baz puan artışla faiz artışlarını tamamlayabileceği ihtimalinin konuşulduğu küresel piyasalarda, ABD’de tahvil faizlerindeki geri çekilmeyle birlikte, dün risk iştahı pozitifti. Diğer taraftan büyüme endişeleri, enflasyon ve sıkılaştırma politikalarının etkisiyle ABD’de güven endeksi son üç ayın en düşük seviyesinde gerçekleşti. Buna bağlı olarak dün 14 baz puan düşen ve Fed’in adımlarına ilişkin beklentilerle düşüşünü sürdüren ABD 10 yıllık tahvil faizi, bugün %4,06 seviyelerinde. Dolar endeksi ise dün %0,7’ye yakın düşüş kaydederken, bugün hafif ekside ve 50 günlük ortalamanın da bulunduğu 110,8 seviyelerinde. Şu aşamada düzelen risk algısıyla birlikte Dolar’daki baskı EURUSD paritesinin 1,0 seviyesini test etmesiyle sonuçlanabilir. Bu seviyenin de üzerinde 1,0050 bir sonraki hedef. Öte yandan, olası düşüşlerde 0,99 destek olarak izlenebilir.

XAU/USD: Dün 1.638 – 1.662  seviyeleri arasında hareket eden Ons Altın günü 1.653 seviyesinden kapattı. Zayıf gelen makro veriler ve düşen enerji fiyatları faizlerde tepe beklentisini artırırken, ABD tahvil faizlerinde ve Dolar’da geri çekilme gözleniyor. Değerli madenin de bu fiyatlamalardan destek bulduğunu izlerken, Ons Altın’da bu sabah alıcı bir görüntü var. Teknik olarak da göstergelerde kısmi iyileşme gözlemlerken, aylık ortalamanın bulunduğu 1.668 seviyesinin kırılması durumunda 1.689 hedefe girebilir. Aşağıda ise 1.645 destek olarak takip edilebilir.

Kaynak Ziraat Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir