Birçok ülkeden siyasetçi ve uzman: “Çin’le işbirliğini yoğunlaştırmak istiyoruz”

Çok sayıda yabancı siyasetçi ve uzman, Çin Komünist Partisi 20. Ulusal Kongresi’nin düzenlenmesiyle dünyanın Çin’in çeşitli alanlarda kaydettiği başarıları gördüğüne işaret ederek, gelecekte Çin ile daha çok iş birliği yapmaya hazır olduklarını açıkladı.

Kenya’nın iktidar partisi Birleşik Demokratik İttifakı Genel Sekreteri basına verdiği demeçte, Çin Komünist Partisi’nin birinci yüzyıl hedefine kavuşup, ikinci yüzyıl hedefine ilerlemeye başladığını, ÇKP’nin Çin’e daha güzel bir gelecek getireceğine inandıklarını kaydetti.

Tayland eski başbakan yardımcısı Korn Dabbaransi basına verdiği demeçte, Xi Jinping’i ÇKP 20. Merkez Komitesi Genel Sekreterliği’ne seçilmesi nedeniyle tebrik ettiğine işaret ederek, bunun ÇKP’nin tüm üyelerinin Xi Jinping’e olan güvenini gösterdiğini, Xi Jinping’in önderliğinde, Çin halkının daha güzel bir geleceği kucaklayacağına inandıklarını belirtti.

ABD San Francisco Dünya Ticaret Merkezi’nin eski icra direktörü Anthony Hemstad basına verdiği demeçte, Çin ve ABD halklarının deneyim paylaşımına devam etmelerini, ticari işbirliğini korumalarını ve kültürel değişimi yoğunlaştırmalarını, böylece dostluğu pekiştirmelerini ve ortak refaha kavuşmalarını temmeni ettiklerini kaydetti.

İsviçre-Çin Ticaret Odası Başkanı Felix M. Sutter basına verdiği demeçte, İsviçre ve Çin’in öteden beri işbirliği ortakları olduğuna işaret ederek, iki ülkenin birbirlerinin avantajlarından etkin şekilde faydalanmaları, ekonomik gelişmelerini hızlandırmaları çağrısında bulundu.

Kaynak: Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir