Kayseri İncesu’da arkeolojik kazı çalışması devam ediyor

Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, Vali Gökmen Çiçek ile birlikte İncesu İlçesi, Örenşehir Mahallesi bölgesindeki arkeolojik kazı çalışmalarını yerinde inceledi. Vali Çiçek ile Başkan Büyükkılıç, İl Kültür ve Turizm Müdürü Şükrü Dursun ve arkeologlardan, yapılan kazı çalışmalarında gelinen son durum hakkında bilgiler aldılar.

Tarihe ışık tutacak bir çalışma olduğunu vurgulayan Büyükkılıç, “Buradan çıkan mozaikler değerli bilim adamlarımızın, kazı uzmanı hocalarımızın verdiği bilgiler doğrultusunda milattan sonra 200’lü yıllardan itibaren olan bir çalışma. Kapadokya bölgesinde Kayseri sınırları içerisinde önemli ve anlamlı bir çalışma olarak değerlendiriyoruz. İnşallah buradan çıkacak verilerin hem tarihe ışık tutacağını hem de şehrimiz için önemli bir kazanım elde edeceğini buradan ifade etmek istiyorum” diye konuştu.

Başkan Büyükkılıç, çalışmada emeği geçenlere de teşekkür ederek, “Sayın valimize, değerli İncesu Belediye Başkanımıza, kaymakamımıza ve emeği geçen mesai arkadaşlarımıza her birine ayrı ayrı teşekkür ediyorum” dedi.

Açıklamasında 3,5 ay önce Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç’ın daveti üzerine yine İncesu Örenşehir’deki tarihi mozaiklerin çalışmasını incelemek üzere geldiklerini, aradan geçen 3,5 aylık süreç içerisinde büyük bir mesafe kaydedildiğini ifade eden Vali Gökmen Çiçek de “O gördüğümle bu gördüğüm arasında çok büyük bir fark olduğunu, arkadaşlarımızın özellikle hocalarımızın hiç durmadan, insanüstü bir güçle çalışıp, çok ciddi şekilde yeni eserlerini, yeni mozaikleri ortaya çıkardıklarını gördüm ve bundan dolayı Kayseri Valisi olarak çok mutlu oldum” dedi.

İlk bulgulara göre M.S. 4. yüzyıl sonrası Geç Roma, Erken Bizans’a ait sivil konut örnekleri olduğu değerlendirilen yapıda yaklaşık 300 metrekare, sağlam mozaik taban döşemeler ortaya çıkarıldı. 10’dan fazla odası açılan, halen kazı çalışmaları devam eden yapı, tespiti yapılan İç Anadolu’daki en büyük mozaikli yapı olarak dikkat çekiyor.

Geometrik süslemelerin hakim olduğu, yaptıran şahısların isimlerinin ve bitkisel figürlerin de yer aldığı yapıda kurtarma kazıları sonucunda ortaya çıkarılan mozaik-yazıt görüldü. Üzerinde Latince bir yazıt bulunan mozaik, dikdörtgen planlı bir yapının tabanında yer alırken, üzerinde Grekçe bir yazıt bulunan diğer mozaik ise kısmen korunmuş olan bir duvarla çevrili bir başka binanın tabanına döşenmiş bulundu. Latince mozaikte, ‘30. yıldönümü vesilesi ile ve 40. yıla ulaşması için dualarımızla. Bu bina (fabrica), dostu (comes) Hyacinthos’un önderliğinde inşa edildi. Sen, ey bina, şimdi en görkemli düzeye ulaştın’ yazarken, Grekçe olan mozaikte ise ‘Sağlıklı olarak gir’ veya ‘Sağlıklı isen gir’ yazıyor. Ayrıca kazı çalışmaları kapsamında bu sene çıkan Uakinthos Kometos zamanında yapıldığı tahmin edilen Epi Uakithou Kometos Ktistou yazıtı da yer alıyor. Bu yapının Anadolu’da Antakya, Zeugma ve Maraş’ta örnek benzerleri olduğu da biliniyor.

Hibya Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir