TCMB faiz indirimlerini hızlandırdı

Piyasa beklentisi son iki toplantıda olduğu gibi 100 baz puanlık indirim yapılacağı yönündeydi. Merkez Bankası beklentilerin üzerindeki faiz indiriminin gerekçesini ise sanayi üretiminde yakalanan ivmenin ve istihdamdaki artış trendinin sürdürülmesi açısından finansal koşulların destekleyici olmasını sağlamak olarak tekrarladı. Toplantı sonrasında yayımlanan metinde takip eden toplantıda da benzer bir adım atıldıktan sonra faiz indirim döngüsünün sona erdirileceği belirtildi. Dolayısıyla Merkez Bankası piyasa beklentisine paralel olarak %9 seviyesini hedef göstermiş oldu.

TL: Merkez Bankası’nın politika faizinde hedefi şimdiden %9 olarak göstermesi izlenecek para politikasında enflasyonun bir süre daha öncelik taşımayacağını düşündürüyor. Kaldı ki %9 seviyesine ulaşıldıktan sonra faiz indirim döngüsünün sona erdirilmesinin gündeme alınacağı mesajı dikkat çekse de büyümeye dair görünümün bozulması durumunda yeni indirimlere kapının kapalı olduğunu söylemek zor. Enflasyonun henüz zirve yapmadığı bir dönemde yapılan indirimler ise doğal olarak TL’nin kırılganlığını artırabilir. Bu nedenle TL’yi korumak için yeni makroihtiyati tedbirlerin gündeme gelmesi sürpriz olmayacaktır.

Borsa İstanbul: Güne yukarı yönlü bir eğilimle başlayarak 3900 puan seviyesinin üzerine yükselen BIST-100 endeksi bir ara bu noktanın altına sarksa da PPK toplantısının ardından iyimserliğini sürdürdü ve günü bir kez daha pozitif bir zeminde tamamladı. Endeksin teknik görünümünde anlamlı bir farklılık görmüyoruz. Bu kapsamda kısa vadeli trendi pozitif bulmaya devam ederken 4000 puan seviyesini ilk anlamlı direnç noktası olarak izliyoruz. Aşılması durumunda söz konusu seviyenin üzerinde ne derece güçlü kapanışlar göreceğimiz ise endeksin gelecek dönem performansı açısından fikir sahibi olmamızı sağlayacaktır. Genel olarak bakıldığında teknik görünümün pozitif olmasının yanında faizlerin düşük enflasyonun ise yüksek seyrettiği içinde bulunduğumuz dönemde hisse senetlerinin oldukça güçlü bir alternatif olarak öne çıktığını söyleyebiliriz. Dolayısıyla Borsa İstanbul’da değer kazanma eğiliminin korunması olası görünüyor. Ancak ABD’de yüksek seyreden tahvil faizlerinin küresel risk iştahını limitleyen bir zemin yarattığını da unutmamak gerekir.

BIST-30 en yakın vadeli viop kontratı

Günü 4308 puanda kapatan BIST-30 kontratlarında 4278, 4244, 4214 ve 4179 destek olarak izlenebilir. 4339, 4373, 4403 ve 4438 ise direnç noktalarını oluşturuyor.

USD/TL en yakın vadeli viop kontratı

Günü 18.6750 seviyesinde kapatan USD/TL vadeli işlem kontratlarında 18.5815, 18.5070, 18.4135 ve 18.3015 destek olarak izlenebilir. 18.7685, 18.8430, 18.9365 ve 19.0485 ise direnç noktalarını oluşturuyor.

Kaynak: ÜNLÜ & Co
Hibya Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir