SEDDK Başkanı Mehmet Akif Eroğlu'nun 3. yıl dönümü mesajı!

SEDDK Başkanı Mehmet Akif Eroğlu’nun 3. yıl dönümü mesajı!

Sigortahaber.com – SEDDK Başkanı Mehmet Akif Eroğlu, SEDDK’nın 3. kuruluş yıl dönümünden dolayı bir mesaj yayınladı.

Değerli mesai arkadaşlarım,

Kıymetli sigortalılar, katılımcılar ve sektör temsilcileri,

Sigortacılık ve özel emeklilik sektörlerimizin Türkiye ekonomisi ve finansal piyasalarımız içerisinde ifa ettiği fonksiyonlar itibarıyla haiz olduğu kritik önemin bir yansıması olarak; 18 Ekim   2019   tarihinde,   Cumhurbaşkanlığı   Kararnamesi   ile   “Sigortacılık   ve   Özel   Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu” bağımsız bir kamu otoritesi olarak kurulmuştur.

Çalışmalarına,  sektörlerimizi  istikrarlı,  güvenilir  ve  uluslararası  piyasalara  entegre  bir  şekilde konumlandırma gayreti ile başlayan SEDDK; öngörülebilirlik, sürdürülebilirlik ve teknoloji odaklılık gibi temel değerleriyle sigortalıların ve katılımcıların hak ve menfaatlerinin korunması, sağlıklı rekabetin tesisi, sigortalılık oranının artırılması, piyasanın etkin şekilde düzenlenmesi ve denetlenmesi misyonu ile faaliyetlerini sürdürmektedir.

Doğrudan ve dolaylı olarak 200 bin kişiye istihdam sağlayan Türk sigorta ve özel emeklilik sektörleri verdiği teminatlarla yatırımları güvence altına almakta ve sürekliliğini sağlamaktadır. Nitekim sigortacılık sektörümüz, ağustos ayı itibarıyla 126,2 milyar TL prim üretimi gerçekleştirmiş ayrıca Türkiye ekonomisine yaklaşık 230 trilyon TL tutarında diğer bir ifade ile GSYİH’nın 32 katı değerinde teminat sunmuştur.

20. yılını doldurmaya hazırlanan bireysel emeklilik alanında ise kuruluşundan bugüne kadar reform  niteliğinde  birçok  adım  atılmış  olup  eylül  ayı  itibarıyla  14,3  milyon  katılımcıya  ve yaklaşık  360  milyar  TL  fon  büyüklüğüne  ulaşılmıştır.  Son  5  yılda  BES  endeksi,  enflasyonun üzerinde kazandırarak vatandaşlarımızın tasarruflarında Türk Lirasını tercih etmesinde önemli rol oynamıştır.

SEDDK olarak 3. yılımızı kutladığımız bu dönemde Türkiye Ekonomi Modeli’nin önemli sacayaklarından olan üretim, yatırım ve istihdamı teminat verme ve fon üretme fonksiyonu ile desteklemeye devam ederek ülke ekonomisine sunduğumuz katkıyı sürdüreceğiz.

Geçmişten   aldığımız   güçlü   deneyim   ve   bilgi   birikimini    yeni   kimliğimizle   birleştirerek sektörümüzün  gelişimi  ve  büyümesi  adına  paydaşlarımızla  birlikte  hızlı,  koordineli  ve  çözüm odaklı çalışarak ortak akılla ilerlemeye devam edeceğiz.

Bizden desteklerini esirgemeyen başta Sayın Cumhurbaşkanımız ve Sayın Hazine ve Maliye Bakanımıza,  bu  faaliyetlerin  gerçekleşmesinde  fedakâr  çalışmalarından  dolayı  tüm  mesai arkadaşlarıma ve paydaşlarımıza teşekkürlerimi sunarım.

 

Mehmet Akif EROĞLU

BAŞKAN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir