Çin’de hukukun üstünlüğü inşasında büyük başarılar

Çin Komünist Partisi 20. Ulusal Kongresi basın merkezinin üçüncü basın toplantısı bugün Beijing’de yapıldı. Toplantıda ÇKP Merkez Komitesi Genel Sekreteri Xi Jinping’in hukuk devleti düşünceleriyle Çin’de hukukun üstünlüğü inşasında kaydedilen önemli ilerlemeler hakkında bilgi verildi.

ÇKP Merkez Komitesi Siyaset ve Hukuk Komisyonu Genel Sekreter Yardımcısı Yin Bai basın toplantısında yaptığı açıklamada, ÇKP Merkez Komitesi Genel Sekreteri Xi Jinping’in hukuk devleti düşüncesinin hayata geçirilmesiyle birlikte, Çin’de hukukun üstünlüğü inşasında yeni sayfa açıldığını ve 5 konuda başarı kaydedildiğini söyledi.

Buna göre, sosyalist hukuk devleti inşası sürekli ilerletildi, kanunlara göre devleti yönetme çalışmalarının genel düzeni temel olarak oluşturuldu, Çin’e özgün sosyalist hukuk devleti inşasına ivme kazandırıldı, adalet sisteminde reformda önemli gelişmeler kaydedildi, sosyal adalete hukuki güvence daha da sağlamlaştırıldı.

Çin Adalet Bakan Yardımcısı Zuo Li basın toplantısında yaptığı açıklamada, hukuk devleti inşasına ilişkin tüm çalışmaların kapsamlı şekilde koordine edildiğine işaret ederek, adalet idaresinin idari mevzuat, idari yasa uygulaması, ceza infazı ve kamu hukuki hizmet gibi fonksiyonlarının artırıldığını söyledi.  

Çin Kamu Güvenlik Bakan Yardımcısı Xu Ganlu basın toplantısında yaptığı açıklamada, ÇKP 18. Ulusal Kongresi’nin düzenlenmesinden bu yana geçen 10 yıl içinde güvenli Çin inşasının sürekli ilerletildiğine işaret ederek, Çin’in en düşük suç oranına sahip olduğu ve silahlı saldırının en az meydana geldiği ülke olduğunu söyledi.

Çin Yüksek Halk Savcılığı Başkan Yardımcısı Tong Jianming basın toplantısında yaptığı açıklamada, son 10 yıl içinde ekolojik çevre, gıda ve ilaç güvenliği, güvenli üretim gibi halkın temel çıkarlarını yakından ilgilendiren alanlarda savcılık çalışmalarına  odaklandıklarına işaret ederek, halk kahramanlarıyla şehit askerlerin yasal haklarına, yetişkin olmayan insanlara, askerlerin onurlarına, güvenli üretime, kişisel bilgilere, anti-tekele, tarımsal ürünlerin güvenliğine hukuki korumayı güçlendirdiklerini, telekomünikasyon dolandırıcılığıyla mücadelenin pekiştirildiğini söyledi.

Çin Yüksek Halk Mahkemesi Başkan Yardımcısı He Rong basın toplantısında yaptığı açıklamada, geçen 10 yıl içinde inovasyona dayalı gelişmenin hızlandırılmasına ve güçlü bilim ülkesinin inşa edilmesine hizmet sağlamak için fikri mülkiyet haklarına korumayı güçlendirdiklerine işaret etti. 2013 yılından bu yana, bu alanda 2 milyon 738 binden fazla dava sonuçlandırıldı.    

Kaynak: Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir