Çin tarzı modernizasyon büyük küresel önem taşıyor

ÇKP 20. Ulusal Kongresi 16 Ekim’de başladı.  Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi Genel Sekreteri Xi Jinping toplantıda ÇKP 19. Merkez Komitesi adına bir rapor sundu.

Söz konusu rapor metninin yabancı dil versiyonlarının hazırlanmasına birçok yabancı uzman katkıda bulundu. Sudanlı Arapça uzmanı Yahya Mustafa bu uzmanlardan biri.  

Yahya Mustafa ÇKP 20. Ulusal Kongresi’nin raporunun çevirilmesine katılmaktan büyük gurur duyduğunu belirtti.

Mustafa, “Bana kalırsa, Çin’in iktidar partisi olan ÇKP’nin önderliğinde Çin halkı çeşitli alanlarda başarılar kaydetti. ÇKP, halk merkezli yönetim düşüncesinde ısrarcı olup, halka mutluluk getirdi. Özellikle ÇKP, halkın maddi ve manevi yaşamına büyük önem veriyor.” diye konuştu.

Yahya Mustafa, Çin tarzı modernizasyonun zemininin ÇKP liderliğinde Çin’e özgü sosyalizm olduğuna işaret ederek bunun diğer gelişmekte olan ülkelerin kalkınma planlarına bir seçenek sunduğunu, Çin tarzı modernizasyonun, diğer ülkeleri yağmalama ve savaşa sürükleme yoluyla değil, bağımsızlık, egemenlik, barış ve küresel iş birliği doğrultusunda gerçekleştirilmesi beklenilen bir modernizasyon olduğunu söyledi.  

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir