CHP’li Karaca: “Özgürlük tarlalarımızda kumpas tohumlarınızı yeşertmeyeceğiz”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde(TBMM) kabul edilen Basın Kanunu ve Bazı Kanunlarda değişiklik yapılmasına ilişkin yasa teklifinin 31’inci maddesinde söz alarak, konuya ilişkin açıklamalarda bulundu.

Sansür düzenlemelerinin çifte standart yaratacağını iddia eden Karaca, “Yargının bu derece baskı altına alındığı ve talimatla çalıştırıldığı bir ülkede, bu yasanın kimlerin menfaati için hangi şekilde uygulanacağını bilmediğinizi söylerseniz hakikaten bize gülünç gelir.” ifadesini kullandı.

Karaca, Dezenformasyonla Mücadele Birimi’nin yasa yürürlüğe girmeden kurulduğunu hatırlatarak, “Bu birimin başına İdris Kardaş getirildi. ‘Erdoğan’ın hakikat mücadelesine ortak olmak onurdur’ diyen bir kişidir İdris Kardaş. Şimdi bu arkadaşımızın, bu birimin ve Fahrettin Altun’un çıkarttığı dezenformasyon raporlarına göre mahkemeler vatandaşa ceza verecek ve sadece bilgiyi paylaşan değil, beğenen, alıntılayan da üç yıl cezaevi riskiyle karşı karşıya kalacak.” değerlendirmesinde bulundu.

Meclis’te kanunun 29’uncu maddesinin görüşmeleri sırasında CHP’li Burak Erbay’ın çekiçle telefon kırması hakkında konuşan Karaca, şunları kaydetti:

“Dün akşam burada bir milletvekilimiz, sansür yasasına karşı toplumda farkındalık oluşturabilmek için çekiçle telefonunu kırdı. Ardından çıkan tartışmalarda Sayın Meclis Başkan Vekilimiz ‘ben o çekici kötü niyetle getirmediğine inanıyorum’ dediğinde MHP Grup Başkan Vekili Sayın Akçay ‘kötü niyetli olmadığını nereden biliyorsunuz’ diyerek iktidar zihniyetinin bu yeni yasayla ne hedeflediğini gösterdi. Kanunun 29’uncu maddesinde ‘Korku ve panik yaratmak saikiyle’ ifadesi var.”

Karaca, “AK Parti’li ve MHP’li arkadaşların keyfine göre niyet okunacak.” diyerek, açıklamasına şöyle devam etti:

“İktidar için yazan çizen herkes iyi niyetli, iktidarı protesto eden herkes kötü niyetli olacak, toplumda korku ve panik yaratıyor iddiasıyla takibata uğrayacak. Sizler, doğru bilgiler bile olsa işinize gelmeyenleri yasaklayacaksınız, hapse atacaksınız, baskı kuracaksınız. En kötü yasalar iyi uygulayıcıların elinde adaletli olur ama en iyi yasalar kötü uygulayıcıların elinde de maalesef ciddi hak ihlallerine sebep olur.”

“Özgürlük tarlalarımızda kumpas tohumlarınızı yeşertmeyeceğiz”

Özgürlük ve demokrasinin kazanacağını söyleyen Karaca, “Özgürlük tarlalarında kumpaslarınızın, ihanetinizin ve baskınızın tohumları asla yeşermeyecek çünkü bu ülke ‘Ya istiklal ya ölüm’ diyerek yola çıkan Mustafa Kemal Atatürk’ün tam bağımsızlık ve özgürlük mayasını taşıyan milletinin cumhuriyetidir.” diye konuştu.

“Bu fotoğrafta sansür yasasına hayır diyen onurlu insanlar var”

Karaca, Sansür Yasası görüşmelerinin tamamlanmasının ardından iktidar mensubu milletvekillerinin çektirdiği fotoğraf ile ilgili, “Bu fotoğrafta ‘Sansür Yasasına Hayır’ diyen onurlu insanlar var. Tüm itirazlarımıza rağmen kabul eden siz tahakküm sevdalıları, saray şürekası. Ne tarih sizi affedecek ne gazeteciler. Kendi korkularınızda boğulacaksınız.” ifadelerini kullandı.

Hibya Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir